2014-01-28

Különleges belső terek egy irodaházban


A Cisco Systems Inc. egy amerikai multinacionális vállalat, amely elektronikai berendezéseket, hang- és kommunikációs technológiai eszközöket, szolgáltatásokat, hálózati eszközöket tervez és ad el.

Egy különleges irodavilágba vezetnek el a képek San Francisco-ba, ahol belenézhetünk egy nyüzsgő multi munkakörnyezetének kreatív világába.

Tágas, fényes, világos terek, hosszú folyosók, természetesen funkcióval ellátva. Rengeteg közösségi tér, hatalmas ablakok, színek és formák harmonikus kapcsolódása jellemzi. A design széles palettáját vonultatták fel a tervezők, teremtve ezzel egy színes, vidám közeget, mint munkateret. Kisebb, nagyobb közösségek találkozására, beszélgetések, tárgyalások megvalósítására, de az egyszemélyes munkára is alkalmas helyek mindent igényt kielégítenek.





A hosszú közlekedőket funkcióval bíró térdarabokkal tagolták. 
Itt is jól érvényesülnek az üvegfelületek




Elszeparált munkahelyek


Geometriai elemekből építkező mennyezeti megoldás



A mennyezeten látszó beton, követhető a csövek iránya.

 Olyan, mintha egy csarnok mennyezetét néznénk.
A világítás váltakozása- direkt és indirekt fények- szintén kijelölik 

az adott területet szerepük szerint

Az áttekinthető térben geometrikus elemekből építkező térelválasztók
 jelölik ki a tárgyalórészek funkcióit


Mint egy búvóhely, félig nyitottan, félig zártan





     Egy újabb példa arra, hogyan lehet nyitott térben kijelölni egy adott funkcióra egy-egy helyet.
                   Például burkolatváltással, kiemelt színnel, bútorokkal, világítással

Egy kis dekor a falon, egyik kedvencem ez a részlet 

"Kuckósítás" munkahelyi közegben







Tervező: Studio O+A

A képek forrása: http://www.contemporist.com

2014-01-26

Befejezetlen építmény a természet közelében


Nyári kalandozásaim egyik helyszíne volt a Bős-nagymarosi vízlépcsőhöz kapcsolódó Dunakiliti víztározó és duzzasztómű, majd a szlovákiai oldal megtekintése. Páratlan élményt jelentett, tudva az elmúlt évek viharos történéseit, az építkezés és a körülötte forgó környezetvédelmi figyelmet felhívó reakciók hatását.

1977-ben köttetett az a szerződés Csehszlovákia és Magyarország között, amelyben foglaltak szerint egy közös dunai vízlépcső-rendszert hoz létre, majd működtet a két ország. Magyar térfélen Dunakilitinél egy duzzasztómű segítségével egy mesterséges csatornán át a szlovákiai Bős területén megépített erőműbe vezették volna a vizet. Az építkezés árnyékában egyre erősödtek azok a környezetvédelmi mozgalmak, amelyek hatására végül 1989-ben az építkezést leállították.

Maradt nekünk egy el nem indított erőmű, amely érdekesen illeszkedik a tájba. Az építmény teljes egészében elkészült, a turbinák nem kerültek a helyükre, egyébként működőképes lenne az erőmű.

Mivel nem működik, így olyan szemmel néztem, mintha egy "térszobor" lenne, ami igyekszik harmóniába kerülni az őt körülvevő közeggel. Érdekes kapcsolódás fedezhető fel - kinek kinek látásmódja szerint - az élő természet és az élettelen tárgytömeg között. Ezért az én nagy lelkesedésem a téma iránt.  








A turbina helye


A betonvas szerkezete, én ebben is ritmikát láttam.  



Vezetékek. Egy iránypontos perspektíva. 













A képek forrása: saját fotók